
Dorota Pabel: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” jest jednym z partnerów programu wolontariatu pracowniczego “Lokomotywa zmian” skierowanego do osób starszych. Co wasza obecność wniesie do programu?
Zuza Sikorska: Zostaliśmy zaproszeni przez Centrum Wolontariatu do projektu żeby zasilić program w wiedzę o tym jak mądrze inspirować ludzi do działania. Od lat zajmujemy się wspieraniem ludzi w realizacji własnych działań. Do programu wniesiemy nasze doświadczenie inkubowania projektów społecznych i autorskie metody pracy z ludźmi.
Beata Tokarz-Kamińska: Z drugiej strony przychodzimy z wieloletnim doświadczeniem pracy z osobami starszymi. To co nas jako “ę” wyróżnia to to, że jako jedna z pierwszych organizacji zaczęliśmy pracować z seniorami jako animatorami – liderami, traktując osoby starsze jako twórców działań społeczno – kulturalnych. Wiemy jak partnersko pracować z osobami starszymi, jak wspierać ich kreatywność i wzmacniać poczucie sprawczości.
W ramach programu uczestnicy mogą przy waszej pomocy zrealizować własne pomysły na działania społeczno-kulturalne. Na czym polega wsparcie, jakie oferujecie?
Z.S: Jako opiekunowie i tutorzy będziemy prowadzić projekty wolontariuszy w trakcie trwania całego procesu, od pomysłu po realizację. W trakcie ostatnich 13 lat wypracowaliśmy swój autorski model pracy, z jednej strony nastawiony mocno na proces, z drugiej na efekt. Zapewnimy uczestnikom przestrzeń do rozwoju i nauki, pokażemy jak rozpoznać i odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności. Zaoferujemy wsparcie ekspertów i doświadczonych animatorów z Towarzystwa “ę”.
B.T-K: Większość programów wolontariatu pracowniczego realizowana jest wewnętrznie i nie zakłada wsparcia ekspertów, którzy wnoszą wiedzę jak działania społeczno-kulturalne realizować. Najważniejsze jest dobre rozumienie zmian, jakie chce się wprowadzić. Dajemy ludziom możliwość zdobycia nowych kompetencji i pogłębienia rozumienia czym jest działanie społeczne. Wierzymy, że zostanie to z nimi na długo po zakończeniu projektu.
Jakich pomysłów będziecie szukać u uczestników?
Z.S: Wachlarz działań działań społeczno-kulturalnych jest tak rożnorodny jak róźnorodni są ludzie. szukamy projektów opartych na pasji.
B.T-K: Ludzie, którzy pracują w dużych firmach czy instytucjach mają szereg umiejętności, która w obszarze społecznym może być ciekawie wykorzystana. Dla tych osób, które zgłoszą się do naszego programu, wykorzystanie tej wiedzy w innym środowisku może być dużą wartością.
Jakie korzyści odniosą firmy z udziału w programie?
Z.S: Wolontariat pracowniczy, który obserwujemy od kilku lat i działania CSR-owe w firmach i instytucjach, rozwijają się bardzo dynamicznie, ale często brakuje tam wiedzy eksperckiej z dziedziny działań społecznych. Temat jak mądrze kreować programy wolontariatu pracowniczego chcielibyśmy poruszyć na regularnych spotkaniach z pracodawcami. Chcemy stworzyć przestrzeń do wymiany wiedzy, dobrych praktyk, przedyskutować wyzwania.i możliwe rozwiązania.
B.T-K: Doświadczenia wyniesione ze współpracy w różnych obszarach mogą wygenerować wiele inspirujących narzędzi i rozwiązań, które na stałe można będzie wdrożyć w organizacjach. Pracujemy z grupą 55+, grupą która w zdecydowanie mniejszym stopniu uczestniczy w programach wolontariatu pracowniczego i w działaniach społecznych. Tymczasem zaangażowanie społeczne wpływa na motywację do pracy, pozycję w zespole i przyjemność z życia. W przypadku dojrzałych pracowników ma to szczególne znaczenie, bo jest to grupa która ze względu na swój wiek czuje się zagrożona w młodych dynamicznych zespołach.
Czy program Lokomotywa Zmian ma szansę rozpocząć w Polsce dyskusję na temat zaangażowania społecznego starszych osób aktywnych zawodowo?
B.T-K: Grupa 55+ z którą będziemy pracować to ludzie, którzy w ciągu 10, 15 lat przejdą na emeryturę. Jest to czas, w którym można wypracować nowe obszary aktywności społecznej. Program “Lokomotywa Zmian” może stać się programem przygotowującym do aktywnej emerytury pracowników. Doświadczenie wychodzenia z rynku pracy, dla niektórych może być trudnym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli firma jest miejscem gdzie spędzili kilkadziesiąt lat. Programy społeczne mogą być szansą na podtrzymanie relacji i zbudowanie więzi. To jedno z wyzwań, temat całkowicie nieobecny w Polsce.
Rozmawiała:
Dorota Pabel dorotapabel@gmail.com