
14 kwietnia 2016 roku w Nowym Centrum Promocji Globalnej BCC odbyła się konferencja poświęcona podsumowaniu projektu „Lokomotywa zmian. Senioralne działania środowiskowe”. Wzięli w niej udział pracodawcy, uczestnicy projektu, przedstawiciele biznesu, instytucji publicznych i naukowych.
Podczas konferencji wspólnie zastanawialiśmy się, co może być motywacją dla dojrzałych pracowników, jakie mają obawy i oczekiwania wobec wolontariatu pracowniczego oraz jakie są korzyści dla pracodawców i zaangażowanych w wolontariat pracowników. Rozmawialiśmy o roli pracodawcy w procesie angażowania pracowników 55+ w działania wolontariackie, o zmianach demograficznych i wynikającej z tego potrzebie wdrażania strategii zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach.
O korzyściach związanych z zaangażowaniem w wolontariat oraz własnych motywacjach opowiedzieli nam sami uczestnicy „Lokomotywy Zmian”, którzy wdrożyli własne projekty i chcieli podzielić się swoim doświadczeniem i odczuciami. Każdy prezentowany projekt był zupełnie inny, łączył w sobie umiejętności, marzenia, zainteresowania i unikalną osobowość uczestnika projektu. Wolontariusze 55+ podkreślali istotną rolę spotkań międzypokoleniowych, w tym cenną wymianę doświadczeń z osobami z Centrum Wolontariatu oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
Energia i radość towarzysząca opowieściom naszych wolontariuszy udzieliła się wszystkim. Potwierdziło to tylko wyniki badań prezentowane przez dr Anetę Chybicką z firmy szkoleniowej „Instytut Miasta”, pokazujące, iż u wolontariuszy 55+ wzrasta poziom odczuwanego szczęścia, polepsza się stan zdrowia fizycznego i psychicznego, wzrasta samoocena, wolontariat wydłuża życie! Dr Chybicka podkreśliła jak ważną rolę w życiu osób 40-65 lat odgrywa zaspokojenie potrzeby działania na rzecz innych oraz dzielenia się swoimi kompetencjami. Głos w dyskusji zabrali również wolontariusze z Norwegii, których sylwetki zaprezentowała Gerd Jorunn Christensen z Tysvær Frivilligsentral, łącząc się z nami za pomocą Skype.
Pani Irena Wolińska, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Rynku Pracy S-TO-S przybliżyła nam natomiast specyfikę pracy z osobami dojrzałymi. Opowiadała o istotnej roli zarządzania wiekiem pracowników, szczególnie w czasach, kiedy społeczeństwo się starzeje i jest olbrzymie zapotrzebowanie, aby osobom ze starszych grup wiekowych stworzyć warunki do jak najdłuższej aktywności zawodowej. Zdaniem ekspertów wszyscy przedsiębiorcy zetkną się z problemem starzejących się społeczeństw i im szybciej na to zareagują (uwzględnią w strategii), tym będą bezpieczniejsze. Przyszła konkurencyjność w dużej mierze będzie zależała od efektywnego wykorzystania
i utrzymania umiejętności starszych pracowników.
Na koniec konferencji w debacie wystąpili przedstawiciele pracodawców opowiadając jaki wpływ na ich organizację miał udział w projekcie „Lokomotywa Zmian”, co udało im się dostrzec i jakie działania planują realizować w przyszłości. Konferencję zakończyliśmy w dobrych nastrojach, pełni pozytywnej energii. Trzymamy kciuki za wszystkie projekty, które są w trakcie realizacji oraz trwałe zmiany w organizacjach, zapoczątkowane dzięki „Lokomotywie Zmian”.
autor:Magdalena Marczakiewicz